komentarze do artykułów komentarze do artykułów
www.kruszwica.org
komentarze do artykułów
FAQFAQ  SzukajSzukaj  RejestracjaRejestracja  ProfilProfil  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  GalerieGalerie  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości  ZalogujZaloguj 

Założenia autorskie

 
Odpowiedz do tematu    Forum komentarze do artykułów Strona Główna -> REWITALIZACJA RYNKU
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Wto 21:32, 31 Lip 2007    Temat postu: Założenia autorskie

Pokazane warianty to propozycja, nie ostateczne rozwiązanie. Żeby właściwie odczytać intencje autora, warto zapoznac się z założeniami, jakimi kierował się podczas projektowania. Oto one:

REWITALIZACJA RYNKU W KRUSZWICY - WARIANT II

1. Uzasadnienie kompozycji

Zostaje przywrócony rynkowi należny charakter „salonu miasta” - miejskiej, reprezentacyjnej przestrzeni publicznej. Główna, otwarta część placu dominuje wielkością. Część otwartą otacza wyższa zabudowa, która pełni funkcję naturalnych "ścian" wydzielających przestrzeń placu. Pierzeje nie są przysłonięte wysokimi drzewami - elewacje budynków są widoczne. Zostaje otwarty widok na kościół św. Teresy. Od południa zamknięcie placu stanowi ściana zieleni wysokiej, a za nią na osi rynku – zieleniec. Historyczny układ urbanistyczny staje się czytelny.

2. Podział funkcjonalny

Projektuje się podział rynku na dwie części:
- północną (otwarty plac)
Część otwarta – rynek - jest tradycyjnym, centralnym miejscem miasta, które może pełnić różne funkcje (ogródki piwne, imprezy masowe) Plac jest zakończeniem głównej ulicy handlowej Kruszwicy - Al. Niepodległości. Wariant II posiada fontannę z symbolem w centralnej części – podnosi to reprezentacyjny charakter, natomiast wariant III posiada nieco większy plac z północną ekspozycją sceny – jest bardziej przystosowany do widowisk scenicznych.
- południową (zieleniec)
Część zielona izoluje plac od hałasu (wzmożonego na zakręcie drogi krajowej). Stanowi niewielki skwer wypoczynkowy.
Plac stanie się przechodni - dopasowany do głównego kierunku ruchów pieszych. PATRZ PS !!!

3. Elementy wprowadzone na rynek

- fontanna z symbolem miasta (np. kołem Piasta, bądź postacią Piasta Kołodzieja)
- element informacyjny (np. słup, tablica historyczna, legenda, drogowskaz)
- słup ogłoszeniowy
-budka telefoniczna lub telefon zainstalowany w inny sposób
-miejsce na lokalizację sceny, zimowe ustawienie choinki
-miejsce na sezonowe ustawienie ogródków (piwo, napoje, lody itp.)
- uporządkowanie i oznaczenie miejsc parkingowych
- oświetlenie rynku (wysokie latarnie uliczne oraz niższe ozdobne, oświetlenie zainstalowane w słupach, murkach i posadzce)
- nowe i na nowo rozlokowane elementy małej architektury (murki, ławki, kosze na śmieci)


KSZTAŁTOWANIE RYNKÓW MIEJSKICH
ANALIZA RYNKU KRUSZWICKIEGO

1. Pożądane cechy rynków miejskich
Miasto potrzebuje centralnego punktu. W miastach o historycznym układzie urbanistycznym centralną przestrzenią są rynki. Są one „salonami miast”, są przestrzeniami wyjątkowymi, odświętnymi. Można określić pożądane dla rynku/placu cechy:
- Dobrze funkcjonujący rynek stanowi „centrum społeczności” – jest akceptowany i wykorzystywany przez mieszkańców jako tzw. „przestrzeń publiczna”, czyli dostępna dla wszystkich, z którą utożsamiają się wszyscy mieszkańcy miasta.
- Rynek jest charakterystycznym miejscem – powinien posiadać swój wizerunek, podkreślać tożsamość miasta.
- Rynek – to przestrzeń dla pieszych. Powinien posiadać elementy przyciągające ludzi (atrakcje – np. fontanna, budowla, pomnik, kawiarnie, ogródki sezonowe) oraz umożliwiające im pobyt (siedziska, oświetlenie, kosze na śmieci). Ważne jest umożliwienie ludziom różnych form spędzania czasu. Ściany rynku być „żywe” – zawierać sklepy, kawiarnie, bądź urzędy.
- Atutem placów jest możliwość ich różnorodnego wykorzystania, aranżacji (np. sezonowe ogródki, scena).

2. Błędy w aranżacji placów
Błędnie zaprojektowany plac nie przyciąga mieszkańców. Dzieje się tak, kiedy:
- program placu jest oderwany od rzeczywistości,
- brakuje różnych propozycji spędzania czasu,
- zamiast pieszych – dominują samochody, brak udogodnień (np. ławek),
- kiedy wystrój placów jest niefunkcjonalny
Wżna dla placu jest też dobra widoczność. Kiedy dominują drzewa - przestrzeń przestaje być otwarta, co nie sprzyja korzystaniu z placu.

3. Rynek w Kruszwicy
Zieleń. Drzewa są dominujące na kruszwickim rynku. Zmieniają charakter placu, który z RYNKU przekształcił się w PARK. Drzewa przysłaniają widoczność na kościół św. Teresy, na kamienice. Pozwalają oglądać pierzeje jedynie w okresie jesienno-zimowym. Powodują, że rynek nie jest odbierany przez przejeżdżających jako punkt centralny miasta.

Handel. Projektując należy postawić pytanie, jaka ma być funkcja rynku; czy ma on być placem targowym przystosowanym do handlu obwoźnego, czy powinien stanowić raczej „salon miasta”. W projekcie postuluje się nadanie rynkowi reprezentacyjnego i odświętnego charakteru, natomiast przeniesienie funkcji targowej w inne miejsce.

Przystanek PKS. Podobnie należy odnieść się do lokalizacji na rynku przystanku PKS. Chociaż stanowi on pewien punkt zbiorczy ruchu pieszego, to jednak funkcja dworca autobusowego i przejazd kilkudziesięciu autobusów dziennie nie są korzystne dla rynku, tym bardziej, kiedy przyjmuje się założenie rynku jako „salonu miasta”.

Kompozycja. Rynek posiada formę wydłużonego, zwężającego się prostokąta o wymiarach ok. 175 x 80 m. Plac tych rozmiarów nie jest przyjazny w odbiorze – jest zbyt duży, powinien więc zostać w jakiś sposób podzielony (na część otwartą –dominującą oraz zieleniec – izolujący od zakrętu drogi krajowej).
Główną budowlą przy rynku jest kościół św. Teresy zbudowany w latach 1927-29 w stylu neoklasycznym. Powinien on zostać wyeksponowany, mimo cofnięcia go w stosunku do linii zabudowy pierzei.

Funkcja. Rynek powinien być przede wszystkim charakterystycznym miejscem dla miasta, jego „wizytówką”. Powinien posiadać element symboliczny, podkreślający tożsamość miasta (np. fontannę z symbolem miasta). Powinien służyć też jako miejsce wypoczynku, powinien posiadać możliwość rożnorodnego wykorzystania.


PS W projekcie można odczytać "odwrócenie dzisiejszego układu rynku - zieleniec wędruje na południe, a plac na północ. Po co to? Czy nie jest to marnowanie pieniędzy?

Argument 1 - Chodzi o to, żeby otwarta przestrzeń była otoczona wyższą zabudową - wtedy przechodzień odczytuje przestrzeń jako "wnętrze urbanistyczne". Dziś przestrzeń otwartą na południu rynku - trudno nazwac wnętrzem, bo posiada bardzo niskie ściany - 1-kondygnacyjną zabudowę okalającą.

Argment 2 - rynek - plac centralny jako naturalne przedłużenie Al. Niepodległości - głównej ulicy handlowej miasta.

Argument 3 - powiązanie placu z kościołem św. Teresy - budynkiem dominującym na rynku, mimo jego cofnięcia od linii zabudowy. Kościół w tej chwili jest dla przejeżdżających słabo widoczny.

Argument 4 - Rynek - to przestrzeń otwarta - ważniejszy jest więc plac niż zieleniec. Dlatego to dla placu rezerwuje się bardziej korzystne miejsce - oddalone od zakrętu (hałas, trudności w przechodzeniu zprze ulicę).
Powrót do góry
Autor Wiadomość
do brynola
Gość






PostWysłany: Śro 21:27, 01 Sie 2007    Temat postu:

popieram. krótko i zwięźle!
Powrót do góry
Autor Wiadomość
lekarz psychiatra
Gość






PostWysłany: Czw 18:22, 02 Sie 2007    Temat postu:

Do Mieszkańców Kruszwicy!
Proszę zainteresować sie pomysłodawcami i poplecznikami pomysłu.
Oni potrzebuja natychmiastowej rewitalizacji! Choc wiemy, że to juz niedługo ale kto potem będzie ten bałagan sprzątał?
Proszę o szybka reakcję!
dr N. Ormalny
Powrót do góry
Autor Wiadomość
kruszwiczak
Gość






PostWysłany: Czw 19:36, 02 Sie 2007    Temat postu:

No wszystko ładnie i pięknie . Będzie zielono i ogródek piwny, fontanna i ch..uj wie co jeszcze. Ale dalej przez ten nasz przepiękny ryneczek bedą popier.....dalać Tiry z prędkościa daleką od dozwolonej. Pomyślcie o tym szanowna władzo. Łapuwy tylko brać i mieć w du...pie nas mieszkańców to tylko potraficie o wy gnoje.
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 21:25, 02 Sie 2007    Temat postu:

A moze cos do rzeczy?
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Czw 21:28, 02 Sie 2007    Temat postu:

Klocicie sie tak "sztuka dla sztuki"? Moze przeczytajcie zalozenia i jakies konkrety... Smile
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Łuczony
Gość






PostWysłany: Pią 15:00, 03 Sie 2007    Temat postu:

Klocicie? Kłócicie cheba no nie? A sztuka dla sztuki to dadaizm. Czytałem te założenia cheba ze 100 razy i żem zdurniał czego dowodem jest ten mój post. Meeeee beeeeeee bbeeeeeeee meeeemmeeee....................................................................................................................................................................pryk ?
Powrót do góry
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Pią 15:01, 03 Sie 2007    Temat postu:

Łuczony napisał:
Klocicie? Kłócicie cheba no nie? A sztuka dla sztuki to dadaizm. Czytałem te założenia cheba ze 100 razy i żem zdurniał czego dowodem jest ten mój post. Meeeee beeeeeee bbeeeeeeee meeeemmeeee...............................................pryk ?
Powrót do góry
Autor Wiadomość
gość 2
Gość






PostWysłany: Wto 18:46, 07 Sie 2007    Temat postu:

Bardzo ciekawe projekty,tylko dlaczego taka diametralna zamiana z zielenią odwrotnie jak jest teraz,czemu to ma służyć.A tak to czy te projekty to mają szanse być wprowadzone w życie.Jeżeli tak to kiedy zaczną się prace nad wizerunkiem naszego centrum miasta?
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu    Forum komentarze do artykułów Strona Główna -> REWITALIZACJA RYNKU Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group

Arthur Theme
Regulamin